IamBodrum Arama

Bodrum Pazarları
09-04-2012  Okuma Sayısı : 6238


Bodrum Pazarları

Bodrum Yarımadası'nın birçok belde ve köylerinde Türkiye’nin hemen her yerinde olduğu gibi yöresel, günleriyle belirlenmiş pazarlar kurulmaktadır. Hem otantik hediyelik eşyalar bulacağınız hem de iklime uygun taze meyve ve sebze alabileceğiniz bu pazarlar çok da ucuzdur.

Bodrum Pazarları

Pazarlarda halılar, dokumalar, çömlekçiler, yarımadanın bin bir rengini eserlerinde yansıtan sanatçılarıyla dolup taşar.
 
Haftanın 7 günü açık bir Pazar bulabileceğiniz Bodrum’da pazarlara uğramadan gitmeyin.Bodrum Bez Pazarı
 
Bodrum merkezde Otobüs Garajı’nın hemen arkasındaki kapalı alanda 20 yıldır Salı günleri kurulan kumaş  pazarı, aynı alanda Perşembe 15.00’den itibaren Cuma akşama kadar gezebileceğiniz sebze, meyve, çeşitli otlar, baharatları ile yarımadanın en büyük pazarı Cuma Pazarıdır. 350 esnafın ve 50 köylünün tezgah açtığı yaklaşık 5 dönüm arazi üzerine yayılmış  pazarda ziyaretçi sayısı da mevsimine göre değişiyor. Yazın bu sayı 3 binlere kadar ulaşıyor. 

Bodrum baharat pazarı

Salı günleri Milas’da kurulan Salı Pazarında el dokuması Milas kumaşları ile yapılmış örtü ve perdeler, renk renk çizgili peştamallar pazarın gözdeleri arasında. Göz boncuğu, takılar, süs eşyaları, halılar, yemeniler, züccaciye, hazır giyim, hediyelik yöreye özgü ne varsa bu pazarlarda satılmakta. 

Bodrum Pazarı

 
Yarımadanın büyük bölümünü kaplayan bahçelerden toplanan portakal, mandalina ve limonlar da Bodrum sebze pazarlarının vazgeçilmezleri arasında.
 
Çevre köylerde yapılan peynirler tezgahların beyaz incileri. Köy peyniri, çeşitli tulumlar, lor, tuzlu-tuzsuz çökelek peynirleri, birkaç cins keçi peyniri, taze ve eski kaşarlar, beyaz peynir çeşitleri bulabileceğiniz peynir yelpazeleri arasında.
 
Hafta sonu Cumartesi günü Turgutreis pazarı da kesinlikle kaçırılmaması gereken pazarlardan. Hem bol çeşitli hem de kalabalık büyük bir Pazar.
 
BODRUM’DA KURULAN PAZARLARIN GÜNLERİ
 
Pazartesi - Türkbükü
Salı – Bodrum Gölköy (Sadece giysi, kumaş ve hediyelik) 
Çarşamba - Ortakent, Gündoğan
Perşembe – Yalıkavak
Perşembe - Bitez Pazarı
Cuma - Bodrum
Cumartesi - Turgut Reis
Pazar  - Gümbet Pazarı