IamBodrum Arama

Çökertme Koyu
15-12-2011  Okuma Sayısı : 3808


Çökertme Koyu

Mavi yolculuğa Bodrum’dan çıkan teknelerin ya ilk ya da son durak olarak vazgeçilmez koyudur Çökertme.

çökertmeDantel gibi işli Gökbel köyünün küçük bir semti olan Çökertme sahili, denize girmek için tertemiz kum plajlara ve yatların geceleme yapabilmeleri için çok sayıda koya sahip.

Karayolu ile ulaşımın zor olduğu koyda, genellikle deniz yolu tercih ediliyor. Çökertme'ye gidenler, özellikle Gökova’yı tepeden seyretmek için bir süre yürümek zorunda. "Sivri Kümes" tepesi adı verilen bölgede 180 derecelik bir açıyla ve gözün alamayacağı bir manzara ile karşılaşılıyor. Özellikle net havalarda tüm körfezi izlemek mümkün.

"Sivri Kümes" tepesinden Fesleğen Bükü, Çökertme koyu, Arpa Bükü, Kargılı Bükü ve Liman içinde demirli teknelerin donmuş manzarası karşısında zamanın durduğu hissine kapılabilirsiniz. Akdeniz bitkileri, Püren otlarının kokusu ve korsan baskınlarına karşı denizden görünmeyecek şekilde tepelerin arasında gizlenmiş köyden ünlü Milas halısı alabilirsiniz

Ulaşım

Milas’tan Kemerköy’e yarım saatte bir kalkan dolmuşlarla ulaşabilirsiniz, 45 km’lik yoldan sonra Kemerköy-Çökertme arasındaki 9 km’yi taksi tutarak da gidebilirsiniz. Gökova sahil yoluyla gelenleri, Akyaka Çınar plajı mevkii sonrası toprak, tozlu ve ham bir yol bekliyor. Bodrum’a gelirken Mumcular’dan girip Yeniköy ve Mazı köylerini geçerek, ara yollarla Gökbel köyüne ve Çökertme sahiline ulaşmak mümkün.

Konaklama

Çökertme’de konaklayacaksanız sahile girişte 30 yatak kapasiteli Sönmez Otel yer alıyor. Aile İşletmesi olan iki katlı bahçe Çökertmeiçindeki tesis kahvaltı da veriyor. Çökertme içinde ev tipi pansiyonlar da bulabilirsiniz. Yörede çadır ve karavan meraklıları için de uygun alanlar var.
 

Yeme- İçme

Sahilde yat yolcularına hitap eden deniz ürünleri üzerine çalışan restoranlar var. Fırında ve odun ateşinde pişirilen turistik fiyatlı balıklar için yat yolcuları daha denizdeyken telaş başlıyor. Telsizle grup sayıları ve yenilecek olan balıkların siparişi veriliyor. Ancak fangri, sinarit ve akya gibi balıkların uzun süre şokta beklemiş buz balığı olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

şeytan deresiorak adası